2011. november 2., szerda

Ezüstperje, az Érmellék gyöngyszeme


Az érsemjéni Ezüstperje néptáncegyüttes bemutatása


A néptánc megtanít a csapatmunkára, együttműködésre, a hagyományok ápolására, megőrzésére, emberségre, és egymás megértésére. A néptánc oktatása és előadása nemes és felelősségteljes feladat, hiszen a népi hagyományt a modern, rohanó világban kell hihetően továbbadni, hogy az el ne veszítse értékét. 

            A napokban betekinthettem egy újabb tehetséges Bihar megyei csapat, az Ezüstperje néptáncegyüttes kuliszzái mögé. Több alkalommal ellátogattam a csapat próbáinak helyszínére, az érsemjéni kultúrotthonba, hogy szemtanúja lehessek, hogyan zajlanak a fellépések előtti lázas próbák, felkészülések. Az alábbiakban egy képekkel gazdagított, összeállítást olvashattok a csoportról, melynek egyik vezetőjével és oktatójával, Sütő Szabolccsal beszélgettem a csapat történetéről, jelenéről és jövőbeni kilátásairól.

Hazai pályán táncol a csapat

A csoport megalakulásának előzményei

A csapat 2004 őszén alakult meg, a község kultúra-referensi állását azévben elnyerő Sütő Szabolcs – aki saját bevallása szerint már huszonkét éve foglalkozik néptáncoktatással –, és neje, Sütő Judit kezdeményezésére. Sütő Szabolcs néptáncoktatóról még érdemes tudni, hogy több éven át az érmihályfalvi Nyíló Akác néptánccsoport oszlopos tagja – tizenkét évig pedig vezetője – volt, illetve egyik alapító tagja volt a nagyváradi filharmónia hivatásos néptánccsoportjának, a Nagyvárad Néptáncegyüttesnek, melynek öt évig állt az alkalmazásában, mint hivatásos néptáncos.

A tánccsoport megalapítói és oktatói

A csoport vezetője elárulta, hogy ez egy olyan "szerelemről" szól, amely ha egyszer elkapja az embert és belekóstol, akkor az örökké tart. Véleménye szerint a néptáncosok alkotta alakulat nemcsak egy egyszerű tánccsoport, hanem egy nagy összetartó család, amin belül soha nem voltak ellentétek, konfliktusok, széthúzások. Jelenleg az Ezüstperje néptácegyüttes két egyaránt 30 fős csoportból tevődik össze, amelyek egyike a község fiataljaiból álló felnőttcsoport, másika pedig a község iskolásaiból álló gyerekcsapat.

A csapat szerepe, fellépései

            A település kulturális vérkeringésében a csapat igen fontos, mondhatni főszerepet játszik, mivel egyedüli csoportként igyekszik meghonosítani a település életében a kultúrát, a hagyományokat, a művészetet. Bárhová mennek fellépni, vagy táborozni, mindenhová magukkal viszik Érsemjén hírét, nevét, igyekezvén megismertetni szülőföldjüket a világgal. Ezt mi sem igazolja jobban, mint az évi 35-40 fellépés, amelyen a csapat tagjai résztvesznek, öregbítvén településük hírnevét.

Egyik magyarországi fellépésük helyszínén

Érdekes tény, hogy az elmúlt két évben sokkal több fellépése volt a csoportnak Magyarországon, mint itthon, amely a csoport vezetője szerint azért lehetséges, mert a határon túl sokkal több néptáncos jellegű rendezvényt szerveznek, mint hazánkban. A csapat hétvégéi – főleg a nyári csúcsszezonban – a fellépésekkel zsúfoltak, nemzetközi tekintetben pedig, az elmúlt hét évben még nem volt Magyarországon túli külföldi fellépésük, amire viszont jővő évben sor kerülhet, mivel van egy meghívásuk Ausztriába.

Díjak, kimagasló eredmények a csapat életében

Az Ezüstperje gyermeknéptánccsoportja 2007 novemberében második helyezést ért el a Bihar megyei RMDSZ által szervezett IV. Ki mit tud? vetélkedőn gyermek hagyományőrzés néptánc kategóriában. A rákövetkező évben az ifjúságicsoport megosztott első helyen végzett az V. Ki mit tud? vetélkedőn, míg a gyermekcsoport az első helyre táncolta fel magát. A tavalyi év folyamán pedig a Ki mit tud? második helyezés mellett megkapták a Magyar Kultúra Díját.

Nem mindennapi hirdetőtábla

A csoport fennállása során több néptánctalálkozón, illetve néptánctáborban is részt vett már, eleinte Borson, majd a Hargita megyei Sófalván. Mindemellett említésre méltó az Ezüstperje és a Holtmarosi Néptánccsoport közötti szoros baráti kapcsolat, melynek köszönhetően a csapat vezetője az elmúlt tizenöt Holtmarosi Gyöngykoszorú néptánctáborból tizenkettőn vett részt, az utóbbi öt táborban pedig a csoporttal együtt volt jelen. A csapat maga is több néptánctalálkozót szervezett. Az idei év decemberére is tervezik egy ilyen jellegű találkozózó megrendezését.

Együtt a banda a holtmarosi tábor színpadán

Egyetlen támogatójuk Érsemjén község önkormányzata és helyi tanácsa, akik többek között a csapat utaztatásait, fellépő ruháit biztosítják, illetve lehetőséget teremtenek, hogy a csoport a legmegfelelőbb körülmények között tarthassa próbáit. Ezekre hetente egyszer, általában péntek délutánonként kerül sor az érsemjéni Fráter Lóránd Művelődési Központ dísztermében.

Tervek, elképzelések a csoport jövőjét illetően

A csoport még nagyon sokáig szeretné tevékenységét folytatni, az évszázadokon át fennmaradó hagyományokat tovább szeretnék ápolni, mivel úgy érzik, hogy minden korban megtalálható a társadalom azon csoportja, amely érdeklődést, igényt mutat ezen műfaj iránt.

Együtt a csapat tagjai
Természetesen, mint minden tánccsoportban, itt is gyakori a csapattagok mozgása, cserélődése, de köszönhetően a megfelelő utánpótlásnak, illetve a gyerekek egyre nagyobb néptánc iránti érdeklődésének, a csapatot hosszútávon nem fenyegeti a létszámhiány miatti megszűnés veszélye. A csapat vezetőjének egyik távlati terve egy óvodai csoport létrehozása, mely kiszélesítené az utánpótlási lehetőségek skáláját, így is biztosítván a csapat hosszútávú fennmaradását.


Amennyiben több információra van szűkségetek a csapattal kapcsolatosan, látogassátok meg Érsemjén Község Hivatalos honlapját, melyet az alábbi linkre kattintva tehettek meg:





Béres Szabolcs

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése